torek, 4. junij 2013

Kako spremeniti tekst iz CAPS LOCK oblike?

Postavljeni ste pred dejstvom: Imam besedilo, 500 znakov, prav vsi so NAPISANI Z VELIKO ZAČETNICO, RADI PA BI VSE SKUPAJ SPREMENILI V MALO ZAČETNICO. Seveda. A, kaj potem. Prva ideja, "grem pretipkavat celotno besedilo", se ne izkaže za ravno produktivno metodo. Na internetu obstajajo servisi, ki vam vaše besedilo iz CAPS LOCKA spremeni v male začetnice.

Mi bi vam priporočili servis Convert Case, kjer lahko storite oba koraka -> iz CAPS LOCKA v malo začetnico in iz male začetnice v CAPS LOCK pisavo. In življenje bo enostavnejše :)


petek, 3. maj 2013

Kako registriram domeno?

Tudi tebe muči vprašanje, kako registrirati domeno?

Kaj je domena?

Domena je del celotnega internetnega naslova (URL-ja). Domeno tipa .com, .net, .org, .si, ... lahko registrira vsakdo. Vsaka domena je unikat (v svetovnem merilu), kar pomeni, da je lahko registrirana samo enkrat. Pri spletnih domenah velja pravilo: kdor prej pride, prej melje.

Za primer si oglejmo storitev Pisanje besedil. Na spletni strani PisanjeBesedil.com predstavljajo in nudimo storitve s področja tekstopisja.

Zakaj bi registrirali domeno?

Bo držalo, da vam za predstavitev podjetja, dejavnosti,... na internetu ni potrebno registrirati domene, ampak lahko internetne strani predstavite na kakšnem brezplačnem naslovu. Pa predpostavimo primer takega dolgega brezplačnega internetnega naslova:

Sedaj si predstavljajte kako bodočim obiskovalcem, strankam, prijateljem,... dopovedati, kakšen je naslov vaše spletne strani. http://www.brezplacni.ponudnik.com/doma... Če imate domeno, pa in jih enostavno napotite na naslov VasaDomena.com. 

In kako poteka registracija domene



sobota, 27. april 2013

Kakšne so razlike med različnimi domenami?

.si končnica domene je končnica, ki jo uporabljamo za registracijo domen v Sloveniji.

Med domenami vasaizbira.com, vasaizbira.net, vasaizbira.org s tehničnega in cenovnega vidika ni nobene razlike. V angleško govorečem svetu naj bi končnice predstavljale: com-company, net-network in org-organisation.

BI ŽELELI REGISTRIRATI DOMENO?
Klikni na REGISTRACIJA DOMEN

To pomeni, da naj bi bile registracije domene tipa .com in .net primerna za razna podjetja, dejavnosti,... medtem, ko so domene tipa .org primerne za razne organizacije. Poleg omenjenih domen obstaja še cel kup komercialnih končnic domen kot so .info, biz, .tel, .... Prav tako ima vsaka država svojo domensko končnico.


torek, 2. april 2013

Kako narediti spletno trgovino

Koncept, kako narediti spletno trgovino vsebuje več stvari, ki jih pri načrtovanju naše spletne prodaje ne smemo zanemariti. Pa poglejmo najpomembnejših 5 nasvetov, kako narediti spletno trgovino:

1) Že veste, kaj boste prodajali?

Prodajal bi na spletu. Prodajala bi prek spleta. Ampak... Potem se največkrat stvari ustavi... Že veste, kaj boste prodajali? Kdo so vaši kupci? In kdo vaši poslovni partnerji?

2) Imate primerno infrastrukturo?

Dobre spletne trgovine brez primerne infrastrukture ni. Obstajajo ti. "na roke napisane" trgovine, obstajajo oskubljene spletne trgovine "v oblaku" (roko na srce, z brezplačnimi izvedbami trgovin lahko pričnete trgovati že sedaj), ali pa posežete po kompleksnih spletnih trgovinah, ki ponujajo še kaj več kot le sliko izdelka in ceno (ter proces nakupa)

3) Pa izdelke, boste osveževali?

Ko delate spletno trgovino, nikar ne pozabite na osveževanje izdelkov v sami trgovini. Saj ne želite, da bi ljudje npr. poleti (več kot je običajno) kupovali zimsko garderobo.

4) Konkurenčne cene

Potrošniki smo postali čedalje bolj pozorni na cene, ki jih najdete v slovenskih (in tujih) spletnih trgovinah. Zato imejte konkurenčne cene, dobro ponudbo in odlične vzporedne dejavnosti (ne pozabite na hitro dostavo, odzivnost na elektronskih naslovih ali družbenih omrežjih.

5) Spletna trgovina je dober posel

In v tolažbo, spletna trgovina je lahko dober posel. Če zaupate pravim, vam lahko uspe hitreje, kot ste mislili.

Primer spletne trgovine

Kako naredim print screen - posnetek zaslona

Z enostavnim trikom lahko najdemo na odgovor na vprašanje, kako naredim print screen, posnetek zaslona. Če želite prijateljem, znancem ali ostalim pokazati, kje vas muči težava, oz. kakšno imate namizje vašega računalnika, lahko naredite printscreen - posnetek zaslona.

Na tipkovnici obstaja gumb Printscreen - če kliknete nanj, se vam bo v pomnilnik zapomnila podoba strani, zdaj pa jo le še "obudite" - lahko z uvozom v Slikar, Photoshop, Paintshop ali v katerega od drugih urejevalnikov slik. (Le prilepite dokument -> Ctrl + V).

Ps. Na prenosniku obstaja gumbek največkrat pod tipko Home (označen je z modro barvo), a ob sočasnem kliku na tipko FN + PRT SC.




ponedeljek, 1. april 2013

4 iPad aplikaciije za branje

Imate iPad in ne veste, katere aplikacije bi lahko dolpotegnili za branje zanimivih zapisov? V nadaljevanju novice predstavljamo štiri iPad aplikacije – bralnike.


Kako do aplikacij? Poiščite jih v Apple iTunes knjižnici. V nadaljevanju nekaj besed ob vsaki od aplikacij.

1) PULSE
Bralnik Pulse na enem mestu združuje več različnih virov in raznolikih vsebin, ki si jih lahko nastavite po vaših željah.

2) Flipboard
Eden prvih “all in one” bralnikov, ki je ravno te dni dočakal verzijo 2.0. Postavite RSS vire vsebin na namizje vaše Flipboard aplikacije in uživajte v branju različnih vsebin. Zelo zanimiva!

3) Diig
Bralnik Diig je nastal po istoimenski spletni strani, kjer uporabniki ocenjujejo in zbirajo najboljše zapise s širnega spleta. Tako lahko iz minute v minuto osvežujete prikaz najbolj zanimivih zapisov s spleta, ti so združeni z več različnih tematik. Med vsemi štirimi je deležna našega najboljšega priporočila.

4) Google Currents
Google Currents bi lahko opisali kot skupek Flipboarda in Diiga. Najbolj gledani zapisi s spleta, samostojni bralni kanali (viri spletnih strani) in Google Currents imajo še največjo ponudbo več različnih spletnih mest – in posledično najbolj raznolikih člankov in zapisov.

sreda, 2. januar 2013

Elektronske knjige v slovenščini

Dejstvo je, da so postale čakalne vrste pri slovenskih založbah zaradi naraščajočih stroškov vedno daljše in se pogosto daje prednost tujim uveljavljenim avtorjem. Druga opcija je samozaložništvo, ki nam sicer dopušča večjo avtorsko svobodo, vendar nas precej udari po denarnici.

Kaj je torej prihodnost?
Trende so v zadnjih letih začrtali in jih uspešno uresničujejo v tujini, saj s porastom bralnikov neverjeten razcvet doživljajo elektronske knjige, ki beležijo kar 30 % letno rast in so v eni največjih knjigarn na svetu Amazon.com že skoraj presegle prodajo tiskanih knjig.

Zdaj je tovrstna priložnost za uveljavljene in neuveljavljene avtorje končno na voljo tudi v Sloveniji. Na spletu je namreč mogoče opaziti mnogo kakovostnega pisanja, vendar vsi ti avtorji pri založbah ostajajo na obrobju, zato se je porodila ideja, da se piscem ponudi možnost profesionalne objave knjige v elektronski obliki.